APARATY SŁUCHOWE DOPASOWANE DO POTRZEB
Konstrukcja i technologia aparatów słuchowych, dzięki wiedzy zdobytej od ich Użytkowników, została tak opracowana, by osoby noszące aparaty mogły czuć się komfortowo w każdej sytuacji. Mowa tutaj zarówno o sytuacjach utrudniających rozumienie mowy, jak i wygodzie noszenia, czy prostocie użytkowania. Głównym celem aparatów słuchowych jest zatem zapewnienie Użytkownikom pełnych wrażeń słuchowych, o których marzą.
Idealne dopasowanie, czyli opracowanie pod kątem potrzeb Użytkownika, oznacza nic innego, jak wskazanie przez protetyka słuchu modelu aparatu słuchowego, który spełni Twoje potrzeby i który będzie odpowiedni do Twojego ubytku słuchu. Jednak to do Ciebie należy decyzja co do jego stylu, bowiem wszystkie modele aparatów słuchowych dostępne są w różnych kolorach.
Aparat zauszny (BTE, ang. Behind-The-Ear)
Wygodnie założony za ucho. W jednej obudowie znajdują się mikrofon kierunkowy, słuchawka, wzmacniacz, układy regulujące i źródło prądu. Przeznaczone są dla osób z różnymi ubytkami słuchu. Aparaty te umieszczane są za uchem pacjenta. Dźwięk do kanału usznego dostaje się poprzez dźwiękowód (wężyk) oraz indywidualnie dopasowaną wkładkę, wykonywaną na miarę. Posiadają przełączniki do zmiany programów oraz potencjometry (regulacja głośności).
Aparat z zewnętrzną słuchawką (RIC, ang. receiver-in-the-canal)
Wygodnie założony za uchem, bardzo dyskretny aparat słuchowy. Jego słuchawka jest umieszczona w uchu i nie jest zintegrowana z aparatem słuchowym, co pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć jego rozmiary. Aparaty te wskazane są dla osób, których charakterystyka ubytku słuchu lub budowa przewodu słuchowego nie pozwala na aparatowanie aparatem wewnątrzkanałowym, a którym zależy na dyskrecji. Wykonywane są w małych obudowach, połączonych z wkładką kanałową lub nasadką cienkim, niemal niewidocznym przewodem. Podobnie jak aparaty klasyczne posiadają możliwości samodzielnej regulacji ustawień, w zależności od potrzeb użytkownika.
Aparat wewnątrzuszny (ITC)
Aparat indywidualnie dopasowywany do przewodu słuchowego danego użytkownika leży idealnie i wygodnie, zapewniając maksymalną dyskrecję. Składa się z jednej części, w której znajduje się cała elektronika. Najmniejszą wersją wewnątrzuszną jest aparat wewnątrzkanałowy/głębokokanałowy, praktycznie niewidoczny w uchu. Zalecane dla osób z lekkim, średnim i ciężkim ubytkiem słuchu, mającym odpowiednio duży przewód słuchowy, aby zmieścić w nim aparat, jak również posiadającym pewną zręczność, gdyż wyposażone są w bardzo małe baterie. Aby wykonać tego typu aparat konieczna jest wstępna ocena ucha przez protetyka słuchu.
Aparaty na przewodnictwo kostne
Powyżej opisane rodzaje aparatów słuchowych należą do grupy aparatów na przewodnictwo powietrzne. Istnieją jednak także aparaty na tzw. przewodnictwo kostne, chodzi tutaj o sposób przekazywania dźwięku do ucha wewnętrznego. Urządzenia na przewodnictwo kostne zamieniają falę akustyczną na wibracje. Stosuje się je u osób z wrodzonymi wadami ucha zewnętrznego, np. całkowitym lub częściowym niewykształceniem małżowiny usznej, niedorozwiniętym lub niedrożnym przewodem słuchowym zewnętrznym itp. W wadach tego rodzaju często nie jest możliwe zastosowanie konwencjonalnych (na przewodnictwo powietrzne) protez słuchowych ze względu na trudności z umocowaniem aparatu.
Systemy te sprawdzają się również u osób ze schorzeniami nabytymi, którym towarzyszy niedosłuch przewodzeniowy. Wskazaniem do zastosowania aparatów na przewodnictwo kostne są także reakcje alergiczne i stany zapalne ucha zewnętrznego, uniemożliwiające umieszczenie wkładki od aparatu w małżowinie usznej i przewodzie słuchowym zewnętrznym. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń przewód słuchowy pozostaje drożny, co sprzyja leczeniu stanów zapalnych.
ZNAJDŹ NASZ GABINET
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
PRZETESTUJ APARATY
BEZPŁATNIE I BEZ ZOBOWIĄZAŃ.
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIE JUŻ DZIŚ
Skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu umówienia terminu wizyty w wybranym przez Państwa gabinecie.