CZYM JEST SŁUCH?
Słuch jest jednym z najcenniejszych zmysłów dziecka. Słuchając i słysząc, dzieci rozwijają umiejętności językowe i komunikacyjne, zachwycają się dźwiękami tętniącego życiem świata, uczą się czytać, doceniać muzykę, dostrzegać na czas zbliżające się niebezpieczeństwo. Ubytek słuchu nie oznacza utraty tych wszystkich możliwości, jeśli na wczesnym etapie rozwoju zapewni się wzmocnienie. Wybierając właściwe rozwiązanie technologiczne zapewniamy dziecku dostęp do tych wszystkich dźwięków tak ważnych w rozwoju mowy i języka.
Jaki jest najlepszy czas na pierwsze badanie słuchu?
Bardzo ważna okazuje się być obserwacja rozwijającego się dziecka przez rodzica. Nawet jeśli badania przesiewowe wykonane u noworodka dały wynik pozytywny, powinniśmy zawsze zachować czujność w sytuacjach, w których dziecko nie reaguje na dźwięki w sposób prawidłowy. Może to bowiem być oznaką ubytku słuchu. Czasami trudno zauważyć lekki ubytek słuchu, czy ubytek w jednym uchu. Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, np. brak mrużenia oczu przy głośnych dźwiękach w pierwszych miesiącach życia, czy brak odwracania główki i wzroku w stronę źródła dźwięku, powinniśmy zdecydować się na badanie słuchu.
Najważniejszą oznaką ubytku słuchu jest opóźniony rozwój mowy i języka.
Ponadto, o problemach ze słuchem u dziecka mogą także świadczyć następujące sytuacje:
- dziecko nie jest w stanie skupić uwagi np. na wychowawcy, kręci się by odebrać dźwięki z różnych kierunków;
- dziecko wygląda na zaskoczone, kiedy okazuje się, że ktoś je wołał, niezależnie od poziomu hałasu
- dziecko siedzi zbyt blisko telewizora, mimo iż poziom głośności jest odpowiedni dla innych domowników lub zwiększa głośność telewizora do bardzo wysokiego poziomu;
- podczas rozmowy telefonicznej dziecko nie reaguje na głos w słuchawce, przekłada ją z ucha do ucha;
- dziecko nie reaguje na głośne, wysokie dźwięki;
- częste zapalenia ucha, urazy głowy, leki ototoksyczne.
Pamiętajmy zatem, że tego typu zachowania u naszych dzieci mogą wynikać właśnie z problemów związanych z niedosłuchem, nawet stosunkowo małym niedosłuchem. Nie lekceważmy ich! Jeśli masz wątpliwości dotyczące jakiegokolwiek z powyższych czynników lub martwisz się o słuch swojego dziecka, skontaktuj się z lekarzem lub audiologiem.
ZNAJDŹ NASZ GABINET
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
PRZETESTUJ APARATY
BEZPŁATNIE I BEZ ZOBOWIĄZAŃ.
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIE JUŻ DZIŚ
Skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu umówienia terminu wizyty w wybranym przez Państwa gabinecie.