BADANIE SŁUCHU U DZIECI
Bardzo ważnym okresem dla rozwoju mowy dziecka jest okres trwający aż do 7 roku życia.
Oznacza to, że w tym czasie istotne jest zachowanie prawidłowych struktur i funkcji ucha. Często bywa jednak, że nie wiemy co dzieje się z uchem naszego dziecka, które nie zasygnalizuje nam, że ma „przytkane ucho”, słabiej słyszy, czy nie rozumie kolegów.
Badanie słuchu pozwala zdiagnozować ubytek słuchu, określić jego rodzaj i stopień, stwierdzić czy problem dotyczy obu uszu czy tylko jednego z nich. Umożliwia również wykluczyć ewentualne zaburzenie słuchu.
Dzięki badaniu słuchu możemy ustalić także, czy ubytek słuchu będzie można leczyć farmakologicznie, czy konieczne będzie zastosowanie pomocy słuchowych, tj. aparat słuchowy, system wspomagający słyszenie.
Badania słuchu u pacjentów pediatrycznych wykonujemy przy użyciu urządzenia firmy PATH MEDICAL. Zespół ekspertów PATH MEDICAL, składający się z doświadczonych naukowców, rozwijał od 2007 roku nowe metody i technologie oceniające funkcjonalność słuchu na różnych etapach życia. Wykorzystanie najbardziej zaawansowanych metod pomiaru umożliwia wczesne oraz wiarygodne rozpoznanie uszkodzenia słuchu.
Nie bez powodu PATH MEDICAL postrzegany jest jako jeden z liderów innowacji w diagnostyce audiologicznej, a ich produkty używane są przez instytucje, szpitale, praktyki lekarskie oraz logopedów na całym świecie. A to wszystko dzięki technologii „made in Germany”.
Wszystkie badania wykonują dyplomowani protetycy słuchu, którzy ukończyli kurs z zakresu „Techniki Badań Audiologicznych” na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Katedrze i Klinice Foniatrii i Audiologii, gdzie uzyskali uprawnienia do protezowania pacjentów pediatrycznych.
Rodzaje badań słuchu u dzieci
TESTY PRZESIEWOWE SŁUCHU U NOWORODKÓW
Są szybkie, bezbolesne i wiarygodne. Umożliwiają jedynie stwierdzenie występowania zaburzeń słuchu u dziecka. Każdy niepokojący wynik takiego testu jest podstawą do dalszych interwencji. Najmłodsi pacjenci kierowani są na kolejne, bardziej szczegółowe badania do placówki audiologicznej lub laryngologicznej, w celu wykluczenia ewentualnych problemów.
OBIEKTYWNE BADANIA SŁUCHU
Badania te najczęściej przeprowadzane są u noworodków i małych dzieci, także dzieci z zaburzeniami rozwojowymi lub po prostu wykazującymi niechęć do współpracy. Przy tego typu badaniach dziecko nie musi aktywnie brać w nim udziału, nie musi również reagować na usłyszane dźwięki.
Do badań tych zaliczamy:
Odpowiedzi słuchowe z pnia mózgu (ABR/Bera)
Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu. To badanie , które polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej powstającej w wyższych piętrach drogi słuchowej ( pniu mózgu ) w odpowiedzi na bodźce słuchowe podawane do ucha. Badanie wykonuje się w celu określenia progu słyszenia pacjenta oraz miejsca wystąpienia niedosłuchu. Badanie ABR wymaga, aby na głowie i skroniach pacjenta zostały umieszczone elektrody, oprócz tego osoba badana ma na uszach słuchawki, z których wydobywają się dźwięki o różnej częstotliwości . Elektrody mierzą reakcje nerwowe pnia mózgu.
Jak przygotować dziecko do badania?
Na badanie ABR dziecko powinno zgłosić się z czystymi przewodami słuchowymi, w dniu badania dziecko powinno zostać wybudzone rano (przed tradycyjną godziną wstawania), aby w godzinie badania było śpiące i zmęczone. Tuż przed badaniem rodzic z dzieckiem ma możliwość wejścia do gabinetu w celu nakarmienia i uśpienia dziecka.
Wynik badania dostaje się od razu natomiast na opis czeka się do 7 dni.
Czas trwania badania od 1 godz. do 2 godz.
- Otoemisja akustyczna (OAE)
Badanie ocenia możliwość układu słuchowego do przetwarzania dźwięku (ocena stanu ślimaka). Jest to badanie nieinwazyjne. Wykonuje się je za pomocą sondy umieszczonej w zewnętrznym kanale usznym. Badany podawany dźwięk do ucha. Urządzenie zbiera odpowiedź ze strony układu słuchowego i obrazuje je w postaci DP-gramu. Badanie otoemisji akustycznej trzeba przeprowadzić w ciszy. Wymaga ono małej ruchliwości dziecka podczas pomiaru.
Czas trwania od 20 min do 30 min.
- Typanometria (audiometria impedancyjna)
Jest nieinwazyjną metodą badania ucha środkowego. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym, a określa impedancję akustyczną ucha (sztywność błony bębenkowej). Badanie to pozwala zdiagnozować perforację błony bębenkowej lub stwierdzić występowanie płynu w uchu środkowym. Badanie jest nieinwazyjne tzn. bezbolesne , jednak wymaga małej ruchliwości podczas wykonywania pomiaru. Polega na wprowadzeniu do ucha sondy , zakończonej dobraną do wielkości ucha nasadką.
Czas trwania około 20 min.
- Behawioralne testy słuchu
Pozwalają one sprawdzić jak dziecko słyszy i jak reaguje na dźwięki o różnej częstotliwości i natężeniu. Dźwięki prezentowane są z głośników lub słuchawek. Celem badania jest ustalenie progu słuchu, tj. minimalnego natężenia dźwięku, które słyszy Pacjent. Wynikiem badania jest wykres, tzw. audiogram z krzywa progowa słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, na podstawie którego możliwe jest określenie wielkości ubytku słuchu.
Ze względu na konieczność współpracy osoby badanej z protetykiem słuchu (zadaniem pacjenta jest naciskanie przycisku w momencie słyszenia dźwięku, podnoszenie ręki, wskazywanie rysunku itp.), badanie takie wykonuje się u dzieci powyżej 4 roku życia. U dzieci młodszych wykonuje się inne, wspomniane wcześniej, badania pediatryczne, zgodne z wiekiem rozwojowym.
ZNAJDŹ NASZ GABINET
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
PRZETESTUJ APARATY
BEZPŁATNIE I BEZ ZOBOWIĄZAŃ.
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIE JUŻ DZIŚ
Skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu umówienia terminu wizyty w wybranym przez Państwa gabinecie.